20 książek, które zmienią Twoje myślenie

Written by on Lipiec 18, 2017

Po jednym z ostatnich wpisów dostałam od Was mnóstw pytań o książki rozwojowe, które mogą zmienić myślenie, nastawienie, a co za tym idzie – życie. Pytaliście o to, którą książkę poleciłabym na początek albo która wywarła na mnie największy wpływ. Myślę, że każdy z nas ma swoją drogę, swój cel, swoje potrzeby, więc wskazywanie jednej jedynej książki, od której trzeba zacząć – jest karkołomne. Wierzę jednak, że jeśli otworzymy umysł i serce na zmiany, odpowiednia książka do nas przyjdzie. Może w postaci prezentu, może coś przykuje naszą uwagę w bibliotece, księgarni, a może ktoś zostawi na ławce kilka liter, które odmienią nasze życie.

20 KSIĄŻEK 

Przedstawię Wam listę 20 książek, które w moim odczuciu zmieniają perspektywę, otwierają oczy i znacząco wpływają na nasz rozwój. Bez nich nie byłabym dzisiaj w miejscu, które śmiało mogę nazwać wygodnym. Wygodnym w sensie autentycznego poczucia, że zmierzam w kierunku, który jest mój i czuję się z tym świetnie.

Kolejność jest przypadkowa…choć gdybym miała z nich wybrać jedną, pewnie byłaby to pierwsza na liście🙂

1. 7 nawyków skutecznego działania. STEPHEN R.COVEY

Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie! Czytałam ją bardzo długo, analizowałam, robiłam ćwiczenia, odkładałam, wracałam do niej i czułam wręcz fizycznie, jak zmienia się moje patrzenie na rzeczywistość.

2. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. DALE CARNEGIE

Bestseller. Czyta się szybko, przyjemnie i co rusz myślisz sobie: przecież to jasne jak słońce! Po czym uświadamiasz sobie, że jednak tego nie robisz. I czytasz dalej.

3. Myśl i bogać się. NAPOLEON HILL

Klasyka w biblioteczce osób interesujących się rozwojem osobistym. Przykłady osób, które osiągnęły suckes i zbily fortunę. Nie polecam jej jednak na początku drogi, może zniechęcić osoby, które jeszcze wychodzą ze swojej strefy komfortu i dopiero krystalizują swoje cele. To nie jest książka do poduszki – raczej do kawy, herbaty, notatnika i ołówka.

4. Moc pozytywnego myślenia. NORMAN VINCENT PEALE

Jeśli zastanawiacie się jak połączyć rozwój osobisty z Bogiem – ta książka jest dla Was.

5. Wykreuj swoją przyszłość. BRIAN TRACY

Brian Tracy jest w ogóle moim faworytem w mówieniu prosto o wielkich sprawach. Lubię jego książki, jego wystąpienia zawsze klarują moje myśli.

6. Ziarna wielkości. DENIS WAITLEY

Dr Denis Waitley zasłynął na świecie jako trener mentalny amerykańskich olimpijczyków. Został okrzyknięty nadzwyczajnym mówcą Ameryki. W swojej książce mówi o dziesięciu prawidłach sukcesu – popartych nie tylko mądrością z ksiąg i przykładami zwycięzców, ale i faktami medycznymi.

7. Magia myślenia na wielką skalę.DAVID SCHWARTZ

Jedna z moich ulubionych książek. Często do niej wracam. Pigułka tego, jak zaprząc umysł do wielkich spraw.

8. Zrób to, o czym marzysz. JACK CANFIELD, MARK VICTOR HANSEN

To jest akurat książka do poduszki. Czyta się szybko i przyjemnie. Mnóstwo opowieści. Tak, to typowa książka w stylu – możesz wszystko, jeśli tylko chcesz. Warto sobie ją „wrzucić” w chwilach zmęczenia, dla odświeżenia pamięci, po co własciwie mi ten rozwój osobisty? Dużo porad dotyczących proszenia – i tym się wyróżnia.

9. Zasady Canfielda. JACK CANFIELD

Moje niedawne odkrycie. Mnóstwo cytatów, przykładów i konkretnych rad. Bez wodolejstwa.

10. Jak być prawdziwym przywódcą i w pełni człowiekiem. DALE CARNEGIE

Szefujesz, jesteś managerem, kierownikiem? Książka dla Ciebie i jak najbardziej do poduchy, pociągu, auta, obiadu. Jeśli czytasz przy jedzeniu😉

11. W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich. ERIC BERNE

Tę książkę wałkuję piąty raz. Za pierwszym podejściem jej nie ogarnęłam. Dzisiaj jestem fanatyczką analizy transakcyjnej i ta książka towarzyszy mi w każdym tygodniu.

12. Finansowy Ninja. MICHAŁ SZAFRAŃSKI

To nie jest książka tylko o finansach. To piękna książka o mentalności, naszych nawykach i o tym, jak można pięknie rozwinąć swój i perspektywę myślenia, robiąc porządek w swoim portfelu.

13. Bogaty ojciec. Biedny ojciec. ROBERT T. KIOYSAKI, SHARON L. LECHTER

Klasyka dla ogarnięcia finansowej strony życia.

14. Insight. Droga do mentalnej dojrzałości. MICHAŁ PASTERSKI

Jestem jeszcze w trakcie czytania. W książce Michała znajdziecie mnóstwo ćwiczeń, jej czytanie to naprawdę droga, będziecie potrzebowali kilku przystanków, ale wierzcie mi, nie wrócicie z tej podróży tacy sami.

15. Dziennik coachingowy. KAMILA ROWIŃSKA, KAMILA KOZIOŁ

Nie znalazłam jeszcze lepszej pozycji do ustalania i klaryfikowania swoich celów i wartości.

16. Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje. MARCIN FABJAŃSKI

Czytam sobie przed snem, szczególnie wtedy, kiedy nie wezmę magnezu🙂

17. Obudź w sobie olbrzyma. ANTHONY ROBBINS

Mateusz Grzesiak powiedział kiedyś, że gdyby miał polecić jedną jedyną książkę, która najbardziej na niego wpłynęła to byłaby ta.

18. 4 – godzinny tydzień pracy. TIMOTHY FERRISS

Pozycja obowiązkowa dla przedsiębiorczych ludzi.

19. Przebudzenie. ANTHONY DE MELLO

Zbiór rekolekcji hinduskiego jezuity. Książka, która naprawdę zmienia.

20. Żyj według własnych zasad. OSHO

Hinduski guru, mistrz i nauczyciel duchowy. Czyta się bardzo szybko, z refleksjami zostaje dłużej.

„Na pewno stare musi zniknąć, ale przecież jest ono w tobie, nie poza tobą. Nie mam na myśli starej struktury społecznej. Chodzi mi o starą strukturę twojego umysłu, która musi ustąpić miejsca nowej. To niesamowite, niewyobrażalne, niewiarygodne, jak wiele przestrzeni dla innych, chcących przemienić swoje życie, stwarza jeden człowiek, który odrzucił starą strukturę umysłu. Pojedynczy człowiek, który dokonał przemiany siebie, wyzwala wiele zmian wokół, staje się katalizatorem”. Osho

 

Apteka dla duszy

Jestem przekonana, że za rok moja lista będzie wyglądała inaczej. Wciąż jest tyle wartościowych książek do przeczytania! Wciąż powstają nowe, nasze potrzeby się zmieniają, horyzonty poszerzają, w każdym okresie naszego życia sięgamy po inną literaturę.

Uważam, że książki są lekarstwem na wiele trudności. Takim plasterkiem na rany, jakich nabywamy w drodze ku mądrości i dojrzałości. I tak jak się mówi, że blizny dodają atrakcyjności mężczyźnie, tak myślę, że plasterki czytelnicze dodają uroku każdemu😉

Dajcie znać, czy coś dodalibyście do mojej listy? A może czytaliście którąś z książek? Jestem pewna, że tak!

 


Podziel się, jeśli uważasz ten wpis za wartościowy. Miłego dnia! Marzena. 


Tagged as , , , , • Genialne zestawienie 🙂 Część znam, ale o istnieniu niektórych nawet nie miałam pojęcia. „Ziarna wielkości” mnie kuszą 😉 Dorzuciłabym „Kto zjadł mój ser”. Znana bardzo, ale ja przeczytałam ją niedawno i jestem nią tak zachwycona, że dorzucam do listy lektur d;a moich uczniów 🙂

  • Pamiętam, że jak pierwszy raz przeczytałam „Kto zabrał mój ser” to byłam zaczarowana książką do tego stopnia, że prosiłam cały mój zespół o przeczytanie;) Myślę, że mogłaby Ci się również spodobać „Gdy góra lodowa topnieje”, czytałaś?

 • Bardzo bogata lista. Zapisuję w ulubionych. Kiedy zwolnię półkę, to do niej wrócę. Carnegie czytałam „Jak przestać się martwić i zacząć żyć” – najlepsza z najlepszych. „Potęga podświadomości” Murphiego też jest interesująca, ale warto podejsć do niej nieco z dystansem. To dwie pozycje rozwojowe bardziej od wewnątrz, jeśli chodzi o nasze myślenie, nastawienie do świata, ludzi i wszystkiego co się wokół dzieje 🙂

  • O dziękuję! Mam na oku „jak przestać się martwić i zacząć żyć” i chyba się na nią skuszę:)
   Potęgę podświadomości zaczęłam kiedyś czytać, ale to nie był jeszcze mój czas;) Fajnie, że piszesz o pozycjach na rozwój naszego nastawienia:) Ostatnio zmęczyły mnie wszystkie pozycje mówiące tylko o produktywności i efektywności;)

   • Ja lubię co jakiś czas przeczytać jedne i drugie książki, bo są dodatkowym kopem motywacyjnym, jednak czasem moda na konkretne kategorie czy pozycje bywa męcząca 🙂 Carnegie zaś napisany był dawno, opisuje zresztą sytuacje sprzed lat, ale jest tak uniwersalny, że pasuje do XXI wieku 🙂

 • Z tej bogatej listy, dla mnie bardzo ważne jest „Przebudzenie” de Mello. . Pasterskiego i Szafrańskiego czytam jako blogerów. Tim Ferris najpierw mnie zachwycił, a potem… już nie. Tak samo było z 7 nawykami skutecznego działania. . Jestem zdziwiony, bo sporo książek nie znam, ba nawet nazwisko autora niewiele mi mówi – myślałem, że jestem taki oczytany, a widzę, że mam spore luki.
  Ze swojej strony najbardziej bym polecił Irvina Yaloma „Kat miłości” oraz „Mama i sens życia”. Moim zdaniem podstawa dla coachów i terapeutów, a z coachingu najlepszą, jak dotąd książką był „Coaching” Jenny Rogers

  • Dawid, bardzo dziękuję, poza coachingiem nie znam nic z Twoich propozycji! Człowiek przegrzebuje biblioteki, księgarnie, myśli, że coś tam przeczytał, a jak się zaczyna wymieniać propozycjami czytelniczymi to się okazuje, że nie zna połowy tytułów:) Możesz coś jeszcze polecić z coachingu?

   • Mnie z coachingu bardzo pomogła książka Benewicza „Coaching i mentoring w praktyce”, ale słyszałem tyle kontrowersyjnych opinii o tej pozycji, że sam polecam ją z zaleceniem krytycznego podejścia…

 • Ha! Siedem nawyków jest na Storytel 😀

 • Monika Ma

  Bogaty ojciec, biedny ojciec – to jedyna pozycja, którą czytałam z podanych. Najbardziej irytuje mnie, że nie ma w tych książkach zazwyczaj realnego zobrazowania sytuacji tylko wszystko jest ogólnikowe. Pokazane czyjeś życie, napisane jak się dorobił co robił jak zbierał. Różnego rodzaju rady ale żadnych konkretnych wskazówek.

  Jedyną książką z konkretnymi wskazówkami i przykładami, na jaką trafiłam w życiu było: Wywieranie wpływy na ludzi. Niestety autora nie pamiętam.

 • Klaudia Kałążna

  Ciekawe zestawienie! Wiele z wymienionych książek znam. U mnie wygrywa niezmiennie Covey. Z podanej listy szczególnie do mnie trafiły „Zasady Canfielda” oraz Ferriss z jego poradami na temat tego, jak można przeorganizować życie i pracować mniej a mądrzej. Wspólnym przesłaniem tych książek jest dla mnie: „nie odkładaj życia na potem!”. Ja bym dorzuciła do listy jeszcze: „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla.

  • tak, już mi ktoś mówił o tej książce, dlatego koniecznie muszę ją przeczytać!

   • Klaudia Kałążna

    Warto:)

 • Ciekawe propozycje, niestety znam tylko dwie z tych książek. Poro to nadrobić. 😉

 • Jola Nowak-Wicherska

  Część mam na półce, przeczytanych, dwie czekają na biurku. Pozostałe zapisuję na później! Dziękuję 🙂

 • 1 – jestem w trakcie
  2 – absolutny must, zwłaszcza że w obecnych czasach mamy problem z kontaktami międzyludzkimi
  Za De Mello zamierzam się jeszcze zabrać, aczkolwiek od siebie dorzuciłabym Aaronsona, pisze dużo to fakt, ale ciekawie można poznać ludzką naturę i podręcznik o mowie ciała Pease 😀

 • Zdecydowaną większość pozycji znam 🙂 Aczkolwiek najbardziej interesują mnie te w stylu „W co grają ludzie”. Bardzo lubię książki o mowie ciała i NLP. Tam dopiero się człowiek może douczyć 🙂

  • OO tak, mowa ciała też dała mi do myślenia:)

 • Właśnie czytam Finansowy Ninja 🙂 i nie wszystkie 20 pozycji przeczytałam, więc dopisuje do listy.

 • Mnóstwo fajnych pozycji czytelniczych. Finansowy Ninja kupiony tuż po premierze wciąż czeka w kolejce do przeczytania. Obecnie upajam się Manufakturą Radości.

  • Finansowy ninja mnie zaskoczył ilością refleksji na pierwszy rzut oka niezwiązanych z pieniędzmi:) Na plus!

   • O to mnie tym zachęciłaś, bo co rusz wpadają mi w ręce nowe pozycje, choć stare wciąż w kolejce.

 • Ciekawa lista. nie znam tych pozycji bo jakoś nie mam zacięcia do książek poradniczych. Może powinnam to zmienić. Niektóre tytuły brzmią bardzo ciekawie.

  • Faktycznie niektóre są bardzo poradnikowe, ale osho może by Pani przypadł do gustu:)

 • Agnieszka Filipowicz

  Świetne zestawienie 🙂 Niektórych pozycji nie znałam, niektóre przeczytałam, a inne czekają w kolejce do przeczytania;) Od siebie dorzuciłabym „Inteligencję emocjonalną” Golemana.

  • Tak, masz rację! Ta książka wiele zmieniła w moim podejściu do siebie samej.

 • Większość pozycji znam. Na 7 nawyków skutecznego działania czaję się od jakiegoś czasu:)

  A ja dorzucę jeszcze skromną, wielką książeczkę Viktora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Polecam, do wielokrotnego czytania.

  Pięknego tygodnia:))

  • OOO i to będzie pierwsza za jaką się biorę:) Nie znałam tej pozycji, ile się już dowiedziałam podczas tej dyskusji! To jest niesamowite, człowiek myśli, że zna większość tytułów z zakresu rozwoju osobistego, a tu się okazuje, że to tylko czubek góry lodowej;) Dzięki! Ściskam

   • I tu się zaskoczysz, bo to nie mam nic wspólnego z rozwojem osobistym. Frankl to uczeń Freuda, bardzo znany psychoterapeuta, twórca egzystencjalizmu. Przeżył Oświęcim, tam stracił całą swoją rodzinę i na podstawie wspomnień napisał książkę bardzo o życiu. Bardzo. I piękną.
    Buziaki:)

 • Wstyd się przyznać, ale z całej tej listy czytałam tylko Osho. Już dawno nie sięgałam po żadna literaturę rozwojową. Z tych pozycji, które wymieniłaś, to od jakiegoś czasu myślę nad tym, żeby wreszcie sięgnąć po Insight.

 • To ja poproszę całą listę w pdfie 😀
  Bardzo dobry spis. Przeczytałam kilka pozycji z Twojej listy i zgadzam się, że Covey (od Niego rozpoczęłam swoją przygodę z książkami rozwojowymi) zmienia myślenie i przestawia czytelnika na zupełnie inne tory. Ze swojej strony polecę „Akademię sukcesu” Opiełki i rewelacyjny „Fenomen poranka” – może to nie jest typowa rozwojowa pozycja, ale w moimi życiu nieźle namieszała.