Łapiesz się czasem na tym, że uciekło Ci jakieś słowo? No wiesz, patrzysz na czereśnię i nie możesz sobie przypomnieć, że to czereśnia? Albo masz coś na końcu języka, chcesz wydusić z siebie tę cholerną nazwę, bo skrobie Cię w język, już już ją masz i nic. Przepada w otchłani umysłu. Próbujesz sobie przypomnieć, co jadłeś wczoraj na obiad i nic. Czarna dziura. Patrzysz w ekran monitora na piętrzące się tabelki exela i nie możesz zebrać myśli. Zadanie, które wykonujesz normalnie 10 minut, zajmuje Ci 40.
Ja tak mam. A przykład z czereśnią jest mój. I daję Ci głowę, że nie przypomniałam sobie wtedy, jak ta czereśnia się nazywa. Czy wiesz, że:
33% Polaków na starość dotknie choroba otępienna
2 mln Europejczyków co roku doznaje udaru
9 mln żyje z jego następstwami
7,3 mln osób w Europie cierpi na chorobę Alzheimera i inne otępienia[i]
Gdzie będzie Twój umysł za kilkanaście lat? Podam Ci dzisiaj kilka patentów na to, by Twój umysł był w dobrej kondycji, a Twoja codzienność sprawniejsza. Wytrenowanie uwagi pozwala szybko przesiewać informację i wyłuskiwać to, co dla nas najważniejsze, bez obciążania głowy niepotrzebnymi informacjami, których w dzisiejszym świecie nie brakuje. W dobie fit, kiedy wszyscy planują nową sylwetkę do wakacji, ja proponuję Ci zrobić to samo z głową. Weź udział w moim projekcie:
Piękny umysł do wiosny
Będziemy rozciągać swoje horyzonty, pracować nad przekonaniami, dbać o dietę naszego mózgu, gimnastykować umysł i oczyszczać przestrzeń z nadmiaru informacji. Poczujesz różnicę w życiu ze sprawnym, klarownym umysłem, nieograniczonym wdrukami z przeszłości, nieprzeładowanym niepotrzebnymi wiadomościami, podpowiadającym Ci szybkie rozwiązania na trudności dnia codziennego. Dla kogo?
Jeśli czujesz, że:
Jesteś zmęczony zaraz po przebudzeniu
- Masz wrażenie, że głowa eksploduje Ci od nadmiaru rzeczy, które musisz pamiętać
- Trudno Ci się skoncentrować
- Masz problemy z pamięcią
- W ciągu dnia towarzyszy Ci myślokwik
- Masz problem z zapamiętaniem trasy
- Dopada Cię bezsenność
Podejmij ze mną wyzwanie Piękny umysł na wiosnę!
Obiecuję dobrą zabawę, odprężenie, relaks i efekty, z których nie będziesz chciał zrezygnować! Już dziś powiem Ci jak rozruszać Twoje szare komórki, wyzwolić kreatywność i zwiększyć powierzchnię hipokampu. Za sprawność naszego umysłu odpowiada w dużej części rezerwa poznawacza. Cóż to takiego? Można powiedzieć, że magazyn połączeń neuronów. Im więcej, tym lepiej. Dobra wiadomość jest taka, że możemy tworzyć je całe życie, aktywizując mózg na każdej płaszczyźnie: fizycznej, społecznej, intelektualnej, emocjonalnej i poznawczej.
„Osoby posiadające w mózgu dużą rezerwę poznawczą, posiadają więcej „wolnych” neuronów, które pozwalają nadrabiać spadek efektywności pracy mózgu wywołany np. urazami, działaniem alkoholu czy zmianami wywołanymi chorobą Alzheimera”[ii]
Gimnastyka umysłu
Pewnie spodziewasz się, że zachęcę Cię do rozwiązywania krzyżówek albo sudoku. Nie! To działa tylko na początku, zanim nasz mózg odkryje klucz. Kiedy krzyżówki przestaną być dla nas czymś nowym, mózg będzie wzmacniał połączenia nerwowe, które już ma, ale nie będzie tworzył nowych. Więc co? Nie uwierzysz. Gry komputerowe. Jest sporo serwisów, dzięki którym możemy poćwiczyć nasz umysł
MindFit proponuje trening umysłowy na:
- pamięć
- koncentrację
- zdolności wizualne i przestrzenne
- zdolności kalkulacyjne
- zdolności werbalne
- rozwiązywanie problemów
Neurogra proponuje treningi w zależności od umiejętności, jakie chcesz szlifować.
- Pamięć
- Koncentracja
- Logika
- Szybkość
Nie wiesz po co Ci umiejętność logicznego myślenia w dzisiejszym zautomatyzowanym świecie? Już Ci mówię:
Będziesz:
- efektywniej pracować;
- unikać porażek i pretensji do siebie o błędne decyzje;
- łatwiej planować cele, nawet te odległe i osiągać je;
- radzić sobie z wpływem emocji, które często utrudniają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie ważnych życiowych decyzji
- zyskasz intelektualną niezależność;
- zaczniesz trafnie odróżniać przyczyny od skutków;
- przestaniesz bać się odpowiedzialności za swoje działania;
- reagować na nowe sytuacje, kryzysy i problemy ze spokojem i rozwagą zamiast popadać w panikę;
- zachowywać trzeźwość i świeżość umysłu do późnej starości;
- mógł sobie zaufać niezależnie od okoliczności
- zdawać sobie sprawę z możliwości popełniania błędów przez siebie i innych i zaakceptujesz ten fakt;
- świadomie wybierać
- żyć uważniej czerpiąc z życia większą satysfakcję.[iii]
Wyspa Gier oferuje gry umysłowe umożliwiające Ci przetestowanie swojego mózgu i zdolności logicznego myślenia.
Brainmax ma w swojej ofercie ponad 40 gier, skierowanych do różnych grup docelowych, w tym uczniów i studentów.
Jeśli nie chcesz spędzać czasu przed ekranem, możesz skorzystać z drewnianych klocków Puzzlomatic. Składają się z elementów, które możesz ułożyć na 50 różnych sposobów. Ćwiczą umiejętność skupienia się na wybranym problemie, rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zdolność do kreatywnego myślenia.
Jeśli lubicie planszówki, polecam Wam Ingenious, najlepszą grę umysłową 2005 wg Stowarzyszenia MENSA. W recenzji czytamy, że jest to najlepsze połączenie Scrabble, Domina i Mastermind.
Żonglowanie
Wiedziałeś, że żonglowanie zmieni Twój mózg już po 7 dniach?! Naukowcy z Uniwersytetu w Regensburgu (Niemcy) sprawdzili jak żonglowanie wpływa na mózg. Wzięto 24 ludzi, z czego 12 uczyło się przez 3 miesiące jak żonglować piłeczkami.
„Po 3 miesiącach naukowcy zbadali ich mózgi przy pomocy MRI (obrazowanie rezonansem magnetycznym) i okazało się, że obszar mózgu odpowiedzialny za przetwarzanie wzrokowe zwiększył objętość o 3-4%! W skali mózgu to ogromny przyrost.
Co ciekawe nawet, gdy uczestnicy przestali żonglować przez 3 miesiące, obszar wrócił NIE do stanu sprzed nauki żonglowania, tylko zmniejszył się o 1-2%”.[iv]
Przekonałam Cię? A może masz dzieci, które mają problemy z nauką czytania? Wiesz, że w 1994 roku w szkole podstawowej Alimacani Elementary School w Jacksonville, Floryda w USA wprowadzono żonglowanie jako wspomaganie nauki czytania?
Bardzo szybko zauważono korelację między czytaniem a żonglowaniem. Dzieci, które miały kłopot z nauką żonglowania, miały także kłopot z czytaniem. Czytanie bowiem opiera się na koordynacji wzrokowo-ruchowej. Gdy poprawi się koordynacja, czytanie poprawia się automatycznie.[v]
Jeśli chcesz nauczyć się żonglowania zapraszam Cię na film Artura Wójtowicza.
Zrób coś inaczej
Nasz mózg karmi się zmianami. Za każdym razem, kiedy pomyślimy o czymś nowym, powstaje nowe połączenie. Wybij go z rutyny. Idź do pracy inną droga. Rób ćwiczenia wzmacniające kreatywność, np. podczas spaceru znajdź wszystkie osoby w berecie. Albo w czapce z pomponem. Znajdź w zasięgu wzroku wszystkie przedmioty, które mają wspólne cechy, np. są miękkie i duże. Przypomnij sobie listę zakupów, nie zerkając na kartkę. Aaaa i mam nadzieję, że lista zakupów jest spisana odręcznie? Nie? To posłuchaj: odręczne pisanie ćwiczy nasz mózg! To niezwykły trening dla naszego umysłu. Wymaga uwagi, koncentracji i aktywizuje wiele obszarów. W 2012 roku w badaniach prowadzonych przez Karin James z Indiana University potwierdzono, że w mózgach dzieci, które samodzielnie pisały na czystej kartce, działo się najwięcej. Aktywny był lewy zakręt wrzecionowaty – część mózgu odpowiedzialna za rozpoznawanie twarzy oraz ich wyrazu emocjonalnego i specyficzne przetwarzanie informacji leksykalnej potrzebne przy czytaniu – zakręt czołowy dolny, w którym jest ośrodek ruchowy mowy, oraz tylna kora ciemieniowa odpowiedzialna za orientację przestrzenną.[vi] Także jak robicie ściągi, to tylko ręcznie.
„Dzieci uczące się pisać w tradycyjny sposób, mają inną strukturę mózgu, niż te wykorzystujące do tego cyfrowe urządzenia. Jeśli żyją w społeczeństwie, w którym praca rąk i mała motoryka, nie odgrywają już większej roli, to odpowiadające im struktury neuronalne, nie są rozwijane (…) Łatwo dostrzeżemy negatywne skutki braku odpowiednich reprezentacji (neuronalnych, w mózgu) sterujących motoryką. W Niemczech mamy coraz więcej dzieci, które nie potrafią się sprawnie poruszać. Problem jest bardzo poważny, a niemieckie kasy chorych, z roku na rok wydają coraz większe kwoty na leczenie dzieci, które doznały poważnych urazów na skutek upadków. Nie mając odpowiedniej kontroli nad własnym ciałem, przewracają się, bo gdy się potkną, nie potrafią złapać równowagi. Rosnąca ilość złamań i uszkodzeń ciała jest symptomatyczna i pokazuje pewną niekorzystną tendencję w rozwoju dzieci”
Gerald Hunter „Prysznic emocji” Polityka 41/2014[vii]
W ramach walki z cyfrową demencją można zapisać się na kurs kaligrafii albo prowadzić osławiony Boullet Journall rysując zamaszyście swój plan dnia.
Jeśli chcesz uwolnić swój mózg z nałogu lenistwa, obserwuj mój fanpage. W każdy weekend będę wrzucać jedno zadanie, które pomoże Ci uaktywnić kreatywne myślenie i wzbogacić się o nowe połączenia nerwowa. To jak?
Relaks
To ta najprzyjemniejsza część walki o piękny umysł. Jest wiele czynności, które zwiększają aktywność naszego mózgu, a jednocześnie nas wyciszają, pozwalają złapać oddech i są świetną rozrywką.
Zacznij tańczyć. Zmniej ryzyko zachorowania na demencję o 76%![viii] Tango poprawia koordynację wzrokowo – ruchową, balans ciała oraz koordynację działań podczas procesów poznawczych.
Słuchaj Mozarta lub chorałów gregoriańskich. Wysokie dźwięki pobudzają i napełniają energią naszą korę mózgową, dzięki czemu łatwiej nam się skupić, lepiej zapamiętujemy materiał, mamy lepszy nastrój i wyzwalamy naszą kreatywność. Alfred Tomatis, który odkrył tę zależność, zanotował w swoich badaniach, że słuchanie tej muzyki powoduje fizyczne zmiany w naszym organizmie: puls staje się wolniejszy, a ciśnienie krwi spada. Ilość kortyzolu (tzw. hormonu stresu) również jest mniejsza[ix]
Jedz pałeczkami. Poważnie. Manipulując palcami, polepszamy działanie ośrodków odpowiedzialnych za koordynację wzrokowo – ruchową. Namów swoje dzieci na lepienie z plasteliny, szydełkowanie. Warto pójść na zajęcia z ceramiki, rysunku. A może Ty w tym czasie zrobisz sweter na drutach?
„Ludziom wydaje się, że marnują czas swój i dziecka, ucząc je grać na jakimś instrumencie, posyłając na taniec. Myślą: i tak z niego zawodowego muzyka czy tancerza nie będzie. Tylko, że to naprawdę nie jest stracony czas. Bo takie dziecko będzie później lepiej uczyło się też języków, matematyki, będzie myślało szybciej skuteczniej, logiczniej”.[x]
Medytuj. Medytacja nie tylko pozwoli Ci się wyciszyć i zwiększyć uważność, ale zwiększy również objętość hipokampu.
Neurolodzy stwierdzili, że u osób medytujących powiększa się objętość prawego hipokampa, ilość istoty szarej w prawej korze okołooczodołowej, prawym wzgórzu i lewym zakręcie skroniowym dolnym.[xi]
Jeśli nigdy nie medytowałeś, polecam Ci zacząć zgodnie ze wskazówkami Michała Pasterskiego
Ucz się języków obcych
Wpajanie nowych słów to dla mózgu świetny trening. Uczeni z uniwersytetu w Lund w Szwecji dowiedli, że nauka języków obcych wpływa na rozwój szarych komórek do tego stopnia, że widać zmiany w budowie mózgu. Badanie rezonansem wykazało, że u tych, którzy przez 3 miesiące brali intensywny kurs nauki, powiększył się hipokamp odpowiedzialny za uczenie się i orientację przestrzenną oraz 3 rejony w korze mózgowej, odpowiedzialne za posługiwanie się mową[xii]. O szybkiej nauce języków obcych i korzyściach z tego płynących pisałam tu.
Ruszaj nie tylko głową
Aktywność fizyczna dotlenia mózg, a kiedy do pracy umysłowej dołączymy np. spacerowanie po pokoju, zwiększymy swoją wydajność i efektywność.
I jak? Przekonałam Cię do trenowania umysłu? Piękny umysł jest atrakcyjny i potrafi odwdzięczyć Ci się komfortem jego używania. Każde nowe połączenie nerwowe zwiększa Twój magazyn, dając Ci szansę na życie w sprawności umysłowej do późnej starości. Wzmacnianie połączeń nerwowych usprawni przesiewanie informacji, co odciąży Twoją głowę i poczucie zmęczenia natłokiem zadań. Umiejętność wyciszania umysłu poprzez medytację, czy jogę, zaprocentuje opanowaniem, pozytywnym nastawieniem do świata i świadomością tego, co się z Tobą dzieje.
Jeśli chcesz się przyłączyć do mojego wyzwania, koniecznie zajrzyj tutaj. Opisuję tu, w jaki sposób przygotowuję swoją głowę do nowych zadań, jak oczyszczam przestrzeń w umyśle, dając miejsce na nowe pomysły. Zachęcam Cię do wypróbowania paru sposobów na zwiększenie swojej wydajności mentalnej. Sprawdź, jak zmieni się Twoje życie. Odzyskasz kontrolę na wieloma sprawami, które do tej pory Ci się wymykały. Unikniesz bezsenności spowodowanej ciągłym kołataniem niepotrzebnym myśli, Twoja pamięć i koncentracja ułatwią Ci uczenie się nowych rzeczy, a Ty sam poczujesz, że pracujesz wydajniej, odpoczywasz efektywniej.
„Oko widzi tylko to, co umysł gotowy jest przyjąć”
Henri Bergson
Jeśli spodobał Ci się ten wpis lub czujesz, że komuś może się przydać, będzie mi miło, jeśli go udostępnisz.
Jeśli chcesz być na bieżąco z wszystkimi artykułami, dołącz do mnie na facebooku.
[i] Raport Rzecznika Praw Obywatelskich i Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego „Sytuacja osób chorych na chorobę Alzheimera w Polsce”, 2014.
[ii] http://www.szarakomorka.pl/cms/baza-wiedzy/zagadnienia/rezerwa-poznawcza
[iii] http://www.neurogra.pl/trening-mozgu/logika/dlaczego-warto-trenowac
[iv] http://szybkanauka.pro/zonglowanie-zmienia-mozg/
[v] Ibidem
[vi] http://wyborcza.pl/1,75400,16139130,Laptop_wylacza_mozg__czyli_co_tracimy__porzucajac.html
[vii] Cyt za: http://jarekguc.pl/2015/02/02/dlaczego-musimy-ratowac-nasze-mozgi/
[viii] Badania opublikowane w New England Journal of Medicine, cyt za: http://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/1712155,Taniec-chroni-przed-demencja-Dlaczego-jeszcze-warto-tanczyc-Oto-7-powodow
[ix] http://www.szare-komorki.pl/?p=1173
[x] Vetulani J.: „Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg, PWN, Warszawa 2015
[xi] http://instytutarete.pl/poczytaj/cialo/na-zdrowie/471-medytacja-silownia-dla-mozgu.html
[xii] http://www.academia.edu.pl/pods/8325_wielki-mozg-poligloty-najnowsze-badania-naukowe
-
Dominika Granos – granos.pl
-
Marzena Kud
-
Dominika Granos – granos.pl
-
-
-
Joanna – www.progresuj.pl
-
Marzena Kud
-
Joanna – www.progresuj.pl
-
-
-
Aneta Kicman | ZenBlog.pl
-
Marzena Kud
-
Aneta Kicman | ZenBlog.pl
-
-
-
Edyta moj-kawalek-podlogi
-
Marzena Kud
-
Edyta moj-kawalek-podlogi
-
-
-
Lifestylerka
-
Marzena Kud
-
Lifestylerka
-
-
-
Agnieszka Maciejewska
-
Marzena Kud
-
-
Gabriela | życieinspiruje.pl
-
Marzena Kud
-
-
Lalo.mama
-
Marzena Kud
-
-
Mikrożycie
-
Marzena Kud
-
-
Inspiracje dla szkoły
-
Marzena Kud
-
-
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
-
Marzena Kud
-
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
-
Buba Bajdocja
-
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
-
Marzena Kud
-
Magda Bek (Lekka Zmiana Mamy)
-
Marzena Kud
-
Buba Bajdocja
-
-
-
-
-
Praktykantka
-
Marzena Kud
-
-
Buba Bajdocja
-
Marzena Kud
-
Buba Bajdocja
-
Buba Bajdocja
-
-
-