Piękny umysł cz. 4 Stretching głowy

Written by on Maj 23, 2017

Niejednokrotnie pisałam o przekonaniach, które blokują nasze działania lub fałszują obraz świata. Możesz zajrzeć tutaj i tutaj. Pytanie, co zrobić, jak już najdziesz swoje umysłowe pasożyty? Pozbyć się ich!

Wyzwoli Cię to z myślenia o sobie i świecie w kategoriach, jakie zaszczepili w Tobie rodzice, szkoła, znajomi. Otworzysz się na swoje możliwości, a Twój umysł poszerzy horyzonty. Poczujesz, że świat jest dla Ciebie. To ten stan, o którym szumnie się mówi:

Wszystko jest w zasięgu Twojej ręki.

A ja Ci mówię: wszystko jest w Twojej głowie.

Zaczynamy?

Rozciągnij swój umysł metodą Edwarda de Bono. To metoda 6 kapeluszy. Polega na myśleniu o danej rzeczy, sytuacji, problemie na 6 sposobów. Mamy 6 kolorów kapeluszy, będziesz zakładał każdy po kolei i przyglądał się swojemu przekonaniu za każdym razem inaczej.

Kapelusz Czerwony – emocje

Czerwony kapelusz związany jest z emocjami. Za najważniejszy aspekt problemu uznaje wrażenia, intuicje, przeczucia. Zakładając ten kapelusz, spójrz na swoje przekonania i pomyśl: jakie uczucia Ci towarzyszą. Mogą być irracjonalne, pozbawione obiektywizmu – tutaj nie myślisz analitycznie.

Np. wszyscy bogaci kradną.

Co czujesz, kiedy tak myślisz? Złość? Frustrację? A może zadowolenie, bo to rekompensuje Ci brak pieniędzy? Poczucie, że nie kradniesz?

Kapelusz Biały – obiektywizm

Biały kapelusz jest przeciwieństwem czerwonego. Tutaj myślisz faktami i liczbami. Postaw na logikę.

Przekonanie: Bogaci ludzie kradną.

Jakie są fakty? Jakie masz na to dowody? Czy istnieją jakieś statystyki? A może fakty są takie, że częściej od bogatych kradną biedni? A może w tym momencie przekonanie już osłabło?

Kapelusz Czarny – pesymizm

Załóż czarny kapelusz i oceń wszystkie zagrożenia, wady, poszukaj dziury w całym, dociekaj prawdy, zapytaj: co się stanie gdy?

Co się stanie, kiedy będę bogaty? Czy będę kradł?

Kapelusz Żółty – optymizm

 Weź żółty kapelusz i pomyśl pozytywnie. Żółte myślenie to ciekawość, przyjemność i poszukiwanie radości. Zobacz korzyści, niech Twoja głowa napełni się euforią.

Jakie będziesz miał korzyści z tego, że będziesz bogaty? Co się wspaniałego wydarzy?

Kapelusz Zielony – możliwości

 Zielony to nowe pomysły, nowe możliwości. Załóż zielony kapelusz i poddaj się burzy mózgu, wypisz wszystkie pomysły, te najbardziej szalone, nietrzymające się logiki. Uwolnij kreatywność, wyjdź poza system, poszukaj alternatywnych rozwiązań.

Dlaczego bogaty miałby być złodziejem?

Kapelusz Niebieski – organizacja

 Niebieski to chłodny obserwator, sporządza wnioski, kontroluje tok myślenia. Załóż niebieski kapelusz i pomyśl, do czego potrzebujesz wrócić. Monitoruj cały proces i pomyśl na chłodno, czego jeszcze potrzebujesz.

Jakie wnioski nasunęły Cię się w trakcie tego ćwiczenia? Czy utożsamiasz się jeszcze z opinią na temat bogatych ludzi? Jest ona w Tobie głęboko zakorzeniona czy oddalisz ją jeszcze dzisiaj?[i]

Jeśli zrobisz to ćwiczenie sumiennie, będziesz bogatszy we wnioski o swoich opiniach, które wcześniej brałeś za swoje. Może to, że myślisz o sobie, że nie jesteś duszą towarzystwa, wcale nie jest Twoją prawdziwą opinią na Twój temat! Ktoś Ci przykleił w szkole taką łatkę i chodzisz z nią do dzisiaj, przyzwyczajony jak do drugiej skóry. A gdybyś ją zdjął? Co by się stało? Jakie możliwości Ci się ukażą?

Jak już pewnie zauważyłeś, w ciągu całego życia nazbieramy sporo przekonań. Pewnie kiedyś myślałeś, że zawsze będzie taki i owaki, nigdy nie nauczysz się tego i owego, a dzisiaj sprawnie to robisz. Kiedyś chciałeś umrzeć, bo jakaś dziewczyna nie oddała Ci uśmiechu, a dzisiaj nie pamiętasz jej imienia. Twoje dzisiejsze myśli niekoniecznie będą Twoimi za kilka lat. Nie będziesz się z nimi utożsamiał. Czy warto zatem poświęcać im taką uwagę? Zdystansuj się do nich, patrz jak swobodnie przepływają i znikają. Dlaczego właściwie myślisz tak, a nie inaczej? Kiedy zamkniesz się w swoim intelekcie, nie będziesz widział tego, co Cię otacza, tego, jakie masz możliwości. Poszerzaj go, naciągaj, powątpiewaj!

Otwórz szeroko okna umysłu i rozwijaj się! Nie trzymaj się kurczowo tych myśli, że Ty to już jesteś za stara, Ty to już biznesmenem nie zostaniesz. Naprawdę? Kto tak twierdzi? Masz jakieś dane? Załóż niebieski kapelusz i osądź na chłodno, którego użyć w następnej kolejności.

Rozciągnij umysł:

 • Nie trzymaj się kurczowo swoich myśli
 • Nie od raz wiesz temu, co pomyślisz
 • Przeskanuj swój umysł i spojrzyj na niego z boku
 • Codziennie go poszerzaj o nowe inspiracje, wyjścia ze strefy komfortu
 • Sprawdzaj empirycznie
 • Testuj przekonania, zostawiaj te, które otwierają Cię na świat i swoje możliwości, wyrzucaj te, które Cię blokują.

Nie bój się tego procesu. Wystarczy, że zauważysz pasożyta i czmychnie prędzej niż się spodziewasz. Drugi raz nie pomyślisz w ten sam sposób. Używaj intelektu szeroko.

Umysł nie jest naczyniem, które należy napełnić, lecz ogniem, który trzeba rozniecić. 

Plutarch


Więcej o oczyszczaniu umysłu przeczytasz w bezpłatnym ebooku 💨SPOKOJNA GŁOWA💨. POBIERZ  


 


Tagged as , , , , , • Znam tę metodę od dawna, na studiach ja poznałam 🙂 bardzo lubię ją stosować, bo pozwala spojrzeć na daną sytuację z różnych perspektyw. Niejednokrotnie przydała się przy rozwiązywaniu jakiegoś problemu.

  • Jest świetna, prawda? co studiowałaś? U mnie takich dobroci nie było;)

 • Bardzo ciekawy tekst, przyznam, że poczułam moc inspiracji w nim drzemiących, tego właśnie mi dziś brakowało, mobilizacji przy porannej kawie. 🙂
  Bookendorfina

  • Cześć Iza:) Zawsze się bardzo cieszę, jak wpadasz:) I chyba pijemy kawę o tej samej porze;)