Relacje i opinie po drugiej lekcji

Written by on Kwiecień 29, 2017

Z radością przedstawiamy Wam opinie naszych ekspertów. Oto, jak nauczyciele z pilotażu ocenili scenariusz lekcji nr 2 Odkryj swój talent. Dziękujemy Wam za każdą wskazówkę. 

Marzena Zarek – Wrzyszcz

Gimnazjum im. ks. St. Staszica w Uchaniach z/s w Jarosławcu

Witam, chciałabym podzielić się wrażeniami po zajęciach o odkrywaniu talentów. Skorzystałam w całości ze scenariusza, uczniowie byli bardzo aktywni, szczególnie przypadło im do gustu tworzenie wizytówek. Duże wrażenie wywarł na nich także film motywujący na podsumowaniu zajęć. Kupuje scenariusz w całości, pozdrawiam.

Wyświetlanie IMG_20170406_151944.jpg

Wyświetlanie IMG_20170406_150753.jpg

Wyświetlanie IMG_20170406_150738.jpgWyświetlanie IMG_20170406_150705.jpg

Wyświetlanie IMG_20170406_150614.jpg

Wyświetlanie IMG_20170406_145216.jpgWyświetlanie IMG_20170406_144603.jpg

Kamila Muc – Buczyńska

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 Kudowa-Zdrój

Kolejny tydzień upłynął pod hasłem talenty rosną na wiosnę. Zaczęliśmy od rozważań o naszych umiejętnościach, które są małymi nasionkami, każdy uczeń narysował swoje talentowe nasionko, które w pierwszym dniu dzieci nosiły przy sobie.

Wyświetlanie 20170411_091935.jpg

Wyświetlanie 20170411_092831.jpg

Następnym krokiem były rozważania, co musimy robić z tymi naszymi umiejętnościami, aby zmieniły się w talenty. Kiedy uczniowie byli gotowi, oddali swoje nasionka, które zawisły pod naszym sufitem. Dlaczego? Teraz musimy ćwiczyć i dbać o nasze talenty, sięgać po nie każdego dnia.

Wyświetlanie 20170411_093544.jpg

Wyświetlanie 20170411_095253.jpg
Zadaniem domowym było narysować siebie w przyszłości. Okazało się,  że z naszych talentowych nasionek wyrosły piękne zawody: architekt zamków, policjant, strażak, kucharka. Zatem nasze kolejne rozważania odbyły się w kręgu. Zastanawialiśmy się, które to umiejętności ćwiczone w szkole przydadzą nam się w przyszłości. Okazuje się, że warto chodzić do szkoły, jednak dbanie o talenty nie jest takie łatwe i tym stwierdzeniem wejdziemy w kolejny blok.
Pozdrawiamy

Wyświetlanie 20170412_081056.jpg

Wyświetlanie 20170412_081045.jpg

 

Wyświetlanie 20170412_081102.jpg

Wyświetlanie 20170412_081205.jpg

Wyświetlanie 20170412_081111.jpg

Wioletta Zatylna

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Janusza Korczaka w Nysie

Dobry wieczór! Kolejne zajęcia, przynajmniej przez niektórych uczniów, wyczekiwane były z lekką nutką niecierpliwości. Miałam bardzo niewiele czasu, aby przygotować klasę, więc było trochę ciasno.

Wyświetlanie Przed zajęciami.jpg

Wszyscy czekamy, aż w końcu pogoda pozwoli nam przenieść nasze lekcje na zewnątrz, gdzie nabierzemy rozmachu i będziemy mogli być głośno, nikomu nie przeszkadzając. Ale ad rem…

Wyświetlanie W trakcie odkrywania talentów.jpg

Krąg myśli wywołał wiele emocji. Znowu gonił nas czas i niektórzy uczniowie mieli niedosyt, bo mieli zaledwie chwilkę, aby „dopieścić” swoich kolegów, nazywając ich talenty. Czytając kartki wszyscy, bez wyjątku, byli podekscytowani i rozemocjonowani.

Wyświetlanie W trakcie odkrywania talentów (2).jpg

Wykonując drogowskazy, część dzieciaków miała problem z wyborem talentów, bo okazało się, że wielu ma tych talentów całkiem sporo. Jednak to zadanie poszło dość szybko, gdyż wszyscy podeszli do niego z należytym skupieniem.

Wyświetlanie W trakcie odkrywania talentów3.jpg

Wyświetlanie Po zajęciach.jpg

Na koniec wizualizowaliśmy swoje talenty i własną przyszłość, wypisując na specjalnie przygotowanych znakach swoje osiągnięcia i nagrody, które zdobędziemy za 20 lat. Nie było fanfar (czas, czas, czas), tylko brawa i niestety nie wszyscy podzielili się swoimi marzeniami – zadzwonił dzwonek- ale jeszcze do tego wrócimy.

Wyświetlanie Po zajęciach (2).jpg

Zajęcia były naprawdę ekscytujące. Wszyscy byli bardzo zaangażowani i czas zleciał, jak z bicza strzelił. Muszę jeszcze powrócić do tego tematu, bo zabrakło czasu na dyskusję, podzielenie się wrażeniami. Chciałabym, aby mogli utrwalić „w sobie” pozytywny wizerunek własnej osoby, który rodzi się podczas tych lekcji. Uczniowie tworzą swoje „wklejnotki” – wklejając do nich ważne dla nich przekazy zebrane podczas lekcji.

Joanna Pisula

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Porażu

Kolejna odsłona propozycji lekcji wychowawczej Wychowanie do Osobistego Rozwoju. Tym razem talenty, mocne strony, marzenia, projekcje przyszłości. Było twórczo, wesoło, miło. Patrzyliśmy sobie w oczy, szukaliśmy swojej siły w małych i dużych talentach. Tworzyliśmy wizytówki zawodów naszej przyszłości, przedstawialiśmy siebie na forum klasy. Ćwiczyliśmy autoprezentację i nieźle nam wychodziło. Już czekamy na kolejne odsłony projektu.

Wyświetlanie tal3.jpg

Scenariusz rzeczywiście bardzo bogaty. Niestety musiałam go realizować tylko przez jedna lekcję, stąd też nie było pracy z czasopismami, ale zrobię to. Wiem, że takie kolaże sprawiają dzieciom dużo radości, bo już je kiedyś wprowadzałam na zajęciach teatralizujących. Uczniowie bawili się świetnie, z niecierpliwością czekali na swoje kartki i czytali je z wypiekami na twarzy. Dokonali pięknej autoprezentacji, pracodawca byłby zachwycony. Poczucie wartości wzrasta.

Wioletta Rafałowicz

Gimnazjum Publiczne im. A.Fiedlera

Kolorowe karteczki na lekcji wychowawczej to niezbędnik każdego nauczyciela. Szybka informacja zwrotna od uczniów, bez konieczności zabierania głosu, osobista refleksja, zachowanie anonimowości.
Tak też było i tym razem.  Gimnazjaliści udzielali odpowiedzi na następujące pytania:
W czym jestem dobry? Czego można się ode mnie nauczyć? Na czym się znam?
Po napisaniu odpowiedzi o sobie uczniowie przyklejali kartki na wydzielonych częściach tablicy.
Chętni odczytali pogrupowane odpowiedzi, które z uwagą wysłuchaliśmy.
Następnie uczniowie podzielili się swoimi refleksjami i określili swoje uczucia, wyrazili opinię o swoich umiejętnościach, czy coś ich szczególnie zaskoczyło, co myślą o sobie i o innych.
Całość relacji Pani Wioletty przeczytajcie TUTAJ

 


Tagged as , , , ,  • Marzena Zarek Wrzyszcz

    Witam, dlaczego nie mogę wyświetlić zdjęć? Czy to tylko ja mam ten problem? Czekam na informacje od was. Pozdrawiam 🙂

    • Pani Marzeno, u mnie zdjęcia są, może musi Pani zmienić ustawienia w przeglądarce.